Ma már nem tudsz bemenni úgy egy üzletbe, hogy ne köszönne vissza rád egy Diótörő katona. A tengeren túlon ennek nagy hagyománya van, itthon az elmúlt 5-6 évben kapták fel ennyire.
Na de lássuk miről is van szó pontosan:
A Diótörő E.T.A Hoffmann 1816-ban megjelent meséje , bár nagyon sokan nem is tudnak a könyvről, Csajkovszkihoz kötik, de az utolsó 1982-es ősbemutatójú balettjének ez a mesekönyv az alapja.
A történet karácsony este játszódik , amikor a főszereplő kislány kap egy Diótörő figurát. Álmában aztán ez a bábu herceggé változik és magával viszi mesebeli világába ahol kalandokat élnek át együtt. Magyarországon 1927-ben állították először színpadra.
Maga a figura a 17. századi Németországból ered. Akkoriban mágikus tárgyként tekinttek rá, szívesen ajándékozták karácsonyra is hiszen a babona szerint elűzi a rosszat. Az USA-ba is emiatt a varázserő miatt került, a Németországban állomásozó katonák kezdték őket hazavinni ajándékba .
Ma ismert formáját " Füchtner diótörő"- nek is szokták nevezni, ugynis Wilhelm Friedrich Füchtner kezdte el ebben a formában gyártani őket az 1870-es évek elején.
A klasszikus - és szerintem a legszebb - színhasználat a piros, zöld, fekete, arany , teljes döbbenet számomra a mai pink és mindenféle színű " diótörő". Elhiszem, hogy vannak akiknek ez a szín illik az otthonába, de akkor egyszerűen tudomásul kellene venni,hogy nem lesz diótörő dekoráció és kész. Ez persze az én egyéni véleményem.
Számomra a Diótörő szerelem kb 15 éve tart és az első darabjaimat New Yorkból hoztam még 2016-ban. Azóta is ők a legbecsecsesebbek a kb 50 fősre nőtt társaságban.